Burun Estetiği Ameliyatı Aşamaları

Burun Estetiği Ameliyatı Aşamaları

Ön görüşmede genelde hasta dinlenir. Ameliyatın aşamaları anlatılır. Çünkü burun estetiği ameliyatı yüzü tamamıyla değiştiren önemli bir ameliyattır. Bu aşamada hastanın varsa kaygıları giderilmeye çalışılır. Ameliyat öncesinde ve sonrasında neler olacağı konusunda hasta bilgilendirilir. Muayene için uygun gün belirlenir.

Muayene

Muayenede burnun iç ve dış kısmı kemik yapısı, yüzün şekli, burun cilt yapısı, Kemik ve kıkırdak şekli, burnun görüntüsü gibi noktalara dikkat edilir. Burunda eğiklik var mı, burun kavisli mi, burunda kemik var mı? Gibi burnun dışı ile ilgili muayeneler yapılır. Ardından burnun iç kısmıyla ilgili hastanın hikâyesi varsa dinlenir. Burun tıkanıklığı, konuşmada sıkıntı, burun eti büyümesi vb burun içi etkenlerde endoskopik muayene ile kontrol edilir. Bu muayenede ya da ikinci muayenede hastaya, ameliyat sonrası burnunun nasıl görüneceği ile ilgili dijital ortamda modelleme gösterilir. Hasta bu modele bakarak ilerleyen süreçte yeni burnunun nasıl görüneceği hakkında bilgi sahibi olur.

Burun estetiği ameliyatı öncesi yapılması gereken hazırlıklar

Ameliyata karar verildikten sonra, ameliyattan bir hafta önce sigara içilmesi kesilmelidir. Kanı sulandıracak aspirin tarzı ilaçlar da 1 hafta öncesinden kesilmelidir. Ameliyat olmadan 12 saat önce karnınızı doyurabilirsiniz. Ancak ameliyattan önce kesinlikle bir şey yiyip içmemelisiniz. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Bu yüzden ameliyat önce kan sayımı vb birçok test yapılır. Böylece ameliyata uygun olup olmadığınız ve sağlık durumunuzun genel hali hakkında bilgi sahibi olunur.

Burun Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı 4 farklı aşamanda oluşur.
İlk aşamada, burun cildi kesi yapılarak açılır ve kemik dokusu ile kıkırdak dokusu ortaya çıkarılır. Düzgün durmayan kıkırdaklar alınır, ameliyatı ilerleyen safhalarında lazım olabileceği düşüncesiyle saklanır.

İkinci aşamada, eğer burun kemerli bir burun ise kemerli kısım alınır. Burun kemiğinin düzenli hale getirilmesi için törpüleme yapılır. Burun kemeri alınınca oluşan açıklığı gidermek için burun yanlardan kırılır ve birbirine yaklaştırılır.

Üçüncü aşamada burun uç kısmı ile ilgilenilir. Burun ucu düzeltirli. Estetik açıdan hoş görünmesi için, üst kısım ile uç kısmın birbiriyle uyumu sağlanır, gerekli yerler törpülenir.

Dördüncü aşamada, tüm operasyon gözden geçirilir. Eksik ya da estetik olmayın yer kalmış mı bakılır. Varsa ufak rötuşlar yapılır. Burun eti alınacaksa alınır. Kesi nazik bir şekilde kapatılır. 2 günlüğüne hastanın burnunun içine silikon

Burun estetiği ameliyatı sonrası

Ameliyat sonrasında 4 saat sonrasına kadar ağızdan besin alınamaz, 48 saat geçmeden duş alınamaz. Ameliyat sonrasında buruna dikkat edilmelidir. Burunda şişlikler ve morluklar olabilir bu geçicidir. Bir süre bu şekilde görünecektir. İlk bir ay boyunca burnunuzu korumanız gerekir. Burnunuzu ovuşturmaktan, dar boğazlı kazak vb giysiler giymekten yüzünüzü silerken burnunuzu iyice kurulamaktan uzak durmalısınız. Doktorunuz size ilaç yazacaktır. Bu ilaçları zamanında kullanınız ve başka bir ilaç almayınız. Burnunuz tıkandığında doktorunuzun önerdiği kremler ve solüsyonlar ile burnunuzu temizleyiniz. Kendinizi iyi hissettiğiniz kadarıyla günlük yaşantınıza devam ediniz. Buz uygulaması konusunda doktorunuza danışınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git