Bulaşan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Bulaşan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Tırnak bakımı ve güzelliği için kullanılan ojeler zaman zaman tırnak dışında başka yerlere de bulaşabilir. Normal bir leke gibi temizlenmesi mümkün olmayan oje lekesini temizlemek için farklı yöntemler uygulanmalıdır. Ojenin bulaştığı yere göre değişen bu yöntemleri ayrı başlıklar altında yazının devamında paylaşıyoruz.

​Kumaştan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Masa örtüsü, gömlek, bluz gibi kumaşların üzerine yanlışlıkla değen oje lekesini çıkarmak için normal oje çıkarıcılardan yararlanılabilir. Ancak bu oje çıkarıcıların kumaş rengini açma özelliği olabilir. Bunu anlamak için ilk olarak kumaşın görünmeyen bir kısmına çok küçük bir miktar renk açıcı uygulayın. Eğer kumaşta bir leke açılması söz konusu değilse leke üzerine de bir pamuk yardımı ile uygulayabilirsiniz.

​Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Halı üzerinde oluşan oje lekesinden kurtulmak için ilk yapılması gereken temiz bir kağıt havlunun üzerine aseton dökülmesi ve asetonun leke üzerine bastırılmasıdır. Lekenin büyüklüğüne göre bir kaç kere kağıt havluyu değiştirerek kullanabilirsiniz. Sonrasında ağartıcı özelliği olmayan bir deterjan ile ılık suyu karıştırıp leke üzerine uygulayın. Leke tamamen yok olduktan sonra saf su ile durulayıp kağıt havlu ile fazla suyunu alın.

Koltuktan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

​Koltuğa denk gelen oje lekesini temizlemek de halıdaki lekeyi temizlemeye benzer. Küçük de olsa mutlaka temizlenmesi gereken oje lekesinin üzerine ilk olarak aseton uygulayın. Kağıt havlu ya da pamuk ile bu işlemi yaptıktan sonra leke bölgesindeki renk değişikliği için ağartıcı özelliği bulunmayan deterjanlardan yararlanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git