Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyunda fıtık oluşumunun belli bir takım belirtileri vardır. Bu belirtiler, boyun ve vücudun diğer organlarında da kendini hissettirir.

Boyun fıtığı belirtileri, sadece boyun ve omuzda görülen ağrılarla kalmayıp, vücudun belli başlı sinir uyarım bölgelerinde de görülür.

Boyun Fıtığının Belirtileri

  • Ense kısmında görülen ağrı ve kısıtlı boyun hareketleri.
  • Enseden kollara doğru ve bazen de kafanın alt bölgesine doğru ulaşan bir ağrı, enseden sırta ve göğse doğru yayılan bir ağrı.
  • Kollarda ve ellerde görülen uyuşma hissi.
  • Ara ara tekrarlayan baş dönmesi, mide bulantısı, kulaklarda çınlama, gözlerde sinek uçuşmasına benzer hisler, yoğunlaşma      bozukluğu ve konsantrasyon da zorlanma gibi semptomlar.
  • Herhangi bir şeyi tutarken aniden elden düşürme, elde kavrama güçlüğü ve kol veya ellerde ortaya çıkan kavrama güçlüğü.
  •  Gece ağrılarının, gündüz ağrılarına göre nispeten daha çok artması.

Boyun Fıtığı Tedavisi

1- Sadece ağrı varsa

İlaç tedavisinin yanı sıra, istirahat ve yüzme önerilir.

2- Ağrı ve uyuşma varsa

Fizik tedavi önerilir.

3- Güç kaybı varsa

Ameliyat önerilir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Nasıl Olur?

Günümüzde gelişen teknolojiyle, boyun fıtığı ameliyatları da oldukça kolaylaşmıştır. Boynun ön kısmından açılan ufak bir kesiyle girilerek fıtığa ulaşılmakta olup, ameliyat yaklaşık 30 veya 40 dakika sürmektedir. Fıtık ameliyatı olan hasta, operasyondan 2 saat sonra ayağa kaldırılır ve genellikle aynı gün içerisinde de taburcu edilir.

Mikrocerrahi ile yapılan boyun fıtığı ameliyatlarında, felç kalma ve sakat kalma gibi riskler hemen hemen yok gibidir. Kişi, 10 gün içinde işine gidebilir hale gelir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git