Boşanma Davalarında Kafanızda Soru İşareti Kalmasın

Boşanma Davalarında Kafanızda Soru İşareti Kalmasın

Boşanma, eşlerin aralarındaki evlilik birliğinin mahkeme kararıyla yasal olarak sona erdirilmesidir. Boşanmak isteyen çiftler, bu isteklerini bir dilekçeyle mahkemeye sunar ve hâkim önünde de belirtirler. Yine boşanma davalarında anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma olmak üzere iki dava söz konusudur. Boşanma süreci ister anlaşmalı isterse de çekişmeli olsun fark etmez, oldukça yıpratıcı bir süreçtir. Bu nedenle davanın olabildiğince en kısa süre içerisinde karara bağlanması ve çiftlerin bu süreci en az zarar ile atlatması için hukuki prosedürlerin kusursuz bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu da ancak boşanma davası konusunda tecrübeli bir Bursa boşanma avukatı ile mümkündür.

Boşanma Davası Süreci Nasıl İşler?

boşanma avukatıBoşanma süreci, boşanma davası açmak üzere hazırlanan dosyanın ilgili mahkeme birimine verilmesiyle başlamaktadır. Bu süreçte öncelikli olarak davacının dava dilekçesi, sonrasında ise davalı tarafın cevabı alınmaktadır. İkinci aşamada ise davalının cevabına karşılık davacının cevap dilekçesi ve yine davalının ikinci cevap dilekçesi alınır. Bunların ardından ön inceleme ve tahkikat aşamasına geçilir, bu aşamada tanıklar dinlenir ve deliller değerlendirilir.

Boşanma davasının ne kadar süreceği ise; davanın nerede açıldığı, uzman bir Bursa boşanma avukatı ile takip edilip edilmediği, davanın anlaşmalı ya da çekişmeli mi olduğu, delik ve tanık durumları ile kararın temyiz edilip edilmediğine göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla boşanma davası sürecinin ne zaman sonlanacağı sorusu, davanın kendi özel koşul ve detaylarına göre cevaplanabilmektedir.

Dava sürecinde eşlerden daha az kusurlu veya kusursuz olanın kusurlu olandan maddi ve manevi tazminat isteme hakkı vardır.  Boşanma davalarında tazminat Türk Medeni Kanunu’nun 174. maddesinde düzenlenmiştir. Tazminat miktarının belirlenmesi için ise; tarafların ekonomik durumları, evlilik süreleri, sosyal güvenceleri, kusurluluk oranları incelenir ve uygun miktar belirlenir.

Tüm bunların yanı sıra boşanma davalarında maddi ve manevi tazminat, nafaka, velayet gibi konularda uygulamadan kaynaklanan sorunların giderilmesi açısında boşanma avukatı oldukça önemli bir güvence mekanizması durumundadır. Siz de anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davaları sürecinde gerekli yardım ve desteği alabileceğiniz, alanında deneyimli bir Bursa avukat arıyorsanız Özkök Hukuk Bürosu ile iletişime geçebilir, sizin için en uygun hukuki çözüme hızlı ve etkili şekilde ulaşabilirsiniz. Detaylar İçin; https://www.ozkokhukuk.com/bursa-bosanma-avukati/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git