Beyin Sarsıntısı Nedir?

Beyin Sarsıntısı Nedir?

Beyin sarsıntısı, baş bölgesine alınan bir darbe sonucu yaşanan anlık bilinç kaybı demektir. Bazı durumlarda ise psikolojik travmalar da beyin sarsıntısına sebep olabilmektedir. Bir anlık ani baygınlık veya bilinç kaybı ile kendini gösterebilen bir durumdur. En fazla epilepsi hastalarında ve sporcularda görülen bir durumdur.

Beyin sarsıntısı beyin faaliyetlerinin işlememesine ve bedende kalıcı hastalıkların oluşmasına dahi yol açabilen önemli bir hastalık olduğu için ciddiye alınması gereken ve tehlike bir durumdur. Dolayısıyla beyin sarsıntısı geçiren birine ilk yardım müdahalesi çok önemli ve hayat kurtarıcıdır. Yanlış tedavi ve müdahale ölümcül sonuçlar dahi doğurabilmektedir.

Beyin Sarsıntısı Belirtileri

Geçici bilinç kaybı, düşünce bozukluğu, vücudun bir yerinde uyuşma veya felç hali hali, mide bulantısı, kusma, konuşma bozukluğu, baş dönmesi, denge kaybı, depresyon.

Beyin sarsıntısında belirtiler hemen gözlemlenmeyebilir. Bazen hemen görülür ve çok hafif seyreder. Belirtiler haftalarca veya daha uzun süre görülebilir.

Beyin Sarsıntısı Teşhis ve Tedavisi

Beyin sarsıntısı teşhisinde öncelikle kafa röntgeni ya da bilgisayarlı tomografi ile durum tespiti yapılabilir.

Beyin sarsıntısında en gerekli şey istirahattir. Oluşabilecek ani durumlar için hasta yalnız kalmaması gerekir. Özellikle de beyin sarsıntısı geçirdikten sonraki 2-3 günlük süreçte hasta yalnız bırakılmamalıdır. 1 hafta kada süre içerisinde de hastanın zor ve yorucu aktivitelerden uzak durması tavsiye edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git