Beyaz Eşyalarınızın Uzun Ömürlü Olması İçin Tüyolar

Beyaz Eşyalarınızın Uzun Ömürlü Olması İçin Tüyolar

Evinizde sıklıkla kullandığınız beyaz eşyalarınızı daha uzun süre kullanıp ömürlerini uzatmayı istemez misiniz? Sizler için beyaz eşyalarınızın uzun ömürlü olmalarını sağlayacak pratik bilgileri bir araya getirdik.

Çamaşır makinesi
Evimizde sıkça kullandığımız eşyalardan biri olan çamaşır makinesi, ne kadar uzun ömürlü olursa o kadar iyi. 8-12 yıl kadar ömrü olan çamaşır makinelerini düzenli kullanımla ömrünü uzatmanız mümkün.

Çamaşır makinesinin ömrünü uzatmak için birkaç küçük detaya dikkat etmeniz yeterli. Öncelikle çamaşır makinesinin düz bir yüzey üzerinde olmasına özen gösterin. Makinenizin içine alabildiğinden fazla çamaşır ve deterjan koymamaya dikkat edin. Ayrıca çamaşırlarınızın ceplerinde herhangi bir kesici alet olmadığından emin olun. Kesici ve sivri objeler makinenize zarar verdiği gibi sızıntıların oluşmasına neden olabilir.

Ne zaman yenilemeli?
Makine çalışır haldeyken frenden çıkan sese benzer bir gürültü duyuyorsanız,  makinenizin miladı dolmak üzere demektir. Çamaşır makinelerinin onarımı son derece pahalı olduğundan, tamir ettirmek yerine yenisini almak daha mantıklı bir seçim olur. Hele ki yaşı 10 seneyi geçtiyse yenilerine bakma zamanı.

Kurutma makinesi
Evimizdeki hayat kolaylaştırıcı beyaz eşya ürünlerinden biri de kurutma makinesi.  Kurutma makinesi genelde 10-12 yıl kadar dayanır. Kurutma makinenizi uzun süre kullanabilmek için birkaç noktaya önem vermeniz gerek. Kurutma makinesinin fanlarını her yıl mutlaka temizletin. Ön panel ve kurutma makinesinin iç kısmını da kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Ne zaman yenilemeli?
Eğer birden çok yerinde onarım gerektiren bir durum varsa veya motorunda bir arıza varsa yeni bir kurutma makinesi almayı tercih edebilirsiniz.

Buzdolabı
Mutfaklarımızın vazgeçilmez parçası buzdolabı, uzun yıllar kullanacağımız eşyalardan biri. Buzdolabının ömrünü uzatmanın birkaç basit yolu var. İlk olarak kompresörü koruyan ızgaraları temiz tutmaya özen gösterin. Çoğunlukla buzdolabının altında veya arkasında yer alan bu ızgaraları yılda bir veya iki kez elektrik süpürgesiyle temizlemeyi ihmal etmeyin.

Ayrıca buzdolabının kapak kısmındaki lastiklerin hava sızdırmadığından emin olun. Mümkünse düzenli olarak kontrol edin.  Aksi takdirde motor fazla ısınarak enerji tüketimini attıracaktır.

Ne zaman yenilemeli?
Dondurucu ve soğutucu bölümünün yeterli soğutmadığını fark ettiğinizde, buzdolabınız sizi yarı yolda bırakmak üzeredir. Soğutma sistemi işlevini yitirdiyse yeni bir buzdolabı almanın sırası gelmiş demektir.

Bulaşık makinesi
Bulaşık yıkamayı oldukça pratik hale getiren, mutfağımızın vazgeçilmezi bulaşık makinelerinin ömrü 13-15 yıl kadar. Ancak bulaşık makinenizin ömrünü uzatmanın birkaç püf noktası var. Bunlardan biri bulaşık makinesinin alt kısmında yer alan filtreleri kontrol etmek. Bulaşık makinesinin suyu tahliye etmesini sağlayan bu bölümde oluşabilecek herhangi bir tıkanıklık, makinenin düzgün çalışmamasına neden olacaktır.

Ne zaman yenilemeli?
Bulaşık makinesinin altında sızıntı varsa veya pompası çalışmıyorsa bulaşık makinenizi yenilemenizi öneririz.

Fırın
Leziz yemekler yaptığımız, mutfaktaki en büyük yardımcılarımızdan biri olan fırınların ömrü 13-16 yol kadardır. Fırınınızı daha uzun süre kullanabilmek istiyorsanız, her kullanım sonrası üzerinde oluşan kirleri temizlemeyi unutmayın. Özellikle set üstü ocakta ateşi yakmayı sağlayan düğmelerin kenarında biriken kirler gaz akışını engelliyor. Hatta elektrikli olan modellerde yangına bile yol açabiliyor. Fırında biriken kirler ise duman çıkmasına sebep olabiliyor.

Ne zaman yenilemeli?
Fırının düğmelerine bastığınızda fırınınız çalışmıyor, ısı vermiyorsa ömrü bitmiş demektir. Fırını tamir ettirmek oldukça pahalı olacağından yenisini almanız daha mantıklı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git