Bel Soğukluğu Nasıl Anlaşılır?

Bel Soğukluğu Nasıl Anlaşılır?

Gonore adıyla anılan bel soğukluğu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Her iki cinste de görülen ciddi bir rahatsızlıktır ayrıca. İlk başta belirti vermese de ilerleyen günlerde;  yanmalı ağrı,  iltihap, akıntı ile kendini belli eder.

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğu ilk başta kendini belli etmese de şikayetler hastalığı kaptıktan 2- 3- 4 hafta içinde kendini gösterir. En fazla 30 gün sonra ortaya çıkar. Aynı zamanda cinsel ilişkinin ardından 4 -6 gün sonrasında da semptomlar görülebilir.

Örneğin erkeklerde; penis ucu, kadınlarda vajina içi irini – kıvamlı akıntı, pelvik İltihabi, regl dışı kanama, kasık sancısı, acılı – yanmalı sistit, sık idrara çıkma, boğaz ağrısı bu hastalığın semptomlarındandır.

Yine erkeklerde; farenjit, proktit yani makat iltihabı, prostatit iltihabı, gözde konjuktivit iltihabı, üretrit  ve testis iltihabı sebebidir. Tedavi edilmediğinde kısırlık yapabilir.

Kadınlarda; idrar kanalı iltihabı, boğaz enfeksiyonu, rahim ağzı iltihabı yapar. Bunlar Bel Soğukluğu Nasıl Anlaşılır sorusunun başlıca işaretlerindendir.

Bebeklerde Bel soğukluğu

Bel soğukluğu anneden bebeğe geçebilen bir rahatsızlıktır. Yine bebeklerde kojuktivit /göz iltihabına sebep olur. Gonore bakterisi kana yayılarak endokardit = kalp iltihaplanmasına, menenjit, gonokokkal dermatite artrit gibi tehlikeli hastalıklara neden olabilir (yaygın gonore) Bel soğukluğu antibiogram testleriyle teşhis edilir. Bel soğukluğu mikrobu taşıyanlara STD / Cinsel hastalık taraması da yapılır.

Bel Soğukluğu Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Bel soğukluğu penisilin grubu antibiyotikler dışındaki antibiyotiklerle tedavi edilir. Zührevi hastalıklardan olan ‘klamidya’ mikrobu da genellikle bel soğukluğu yaşayan hastalarda görülebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git