Bebek Odası Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Odası Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her çift bir gün çocuklarının olması için hayal kurarken odasının nasıl olacağına, adına ya da alınacak oyuncaklara kadar da planlar yapmaktadır. Özellikle anne adayları bu konuda oldukça heyecanlı olmaktadır. Ancak; bebek odası hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler vardır ve bunlara uyulmadığı takdirde de bebeğin sağlığı riske atılabilmektedir. Anne ve baba adayları için bebek odası hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalar maddeler halinde aşağıda sıralanmıştır.

 

Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bebek odası hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sıra elbette odanın ne kadar hava aldığı ve ne kadar güneş gördüğüdür. Bebeklerin odası temiz hava alabilen ve güneş görebilen odalardan seçilmelidir.

Bebeklerin yatırılacağı odanın düzenli olarak temizlenmesi ve toz tutması engellenmelidir.

Yatakları anne ve babanın odasına en yakın olacak şekilde konumlandırılmalı ve kesinlikle priz yakınlarında olmamalıdır.

Bebeklerin yatakları kesinlikle boylarına göre ayarlanmalı, düşebilmesi muhtemel olan bebekler için tırabzan ayarlaması iyi yapılmalıdır.

Bebek odası hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğer husus ise alerjen maddelere yer verilmemesi gerektiğidir. Bunun için tamamen pamuklu nevresimler ve yastık kılıfları seçilmeli ve bebekler bu tür kumaşlar içinde yatırılmalıdır.

Bebekler için odalarında özellikle kış ayları için buhar makinesi bulundurulması çok önemlidir. Buhar makinesi, bebeklerin burnunun tıkanmasını ve kurumasını engellemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git