Bamya Yemenin 4 Faydası

Bamya Yemenin 4 Faydası

Mineraller, vitaminler ve elektrolitler içeren bamya aynı zamanda antioksidan da içermektedir. Salatası, çorbası, yahnisi ve kızartması yapılan bamya, hem çok besleyici hem de vitamin deposudur. A,C,E,K, Tiamin, Piridoksin, Niasin, Folat, sodyum, potasyum, demir, çinko, magnezyum, kalsiyum, bakır gibi vitaminleri bulunduran bamya, lif açısından da oldukça zengin bir bitkidir. Bu nedenle de oldukça iyi bir diyet yemeği olmaktadır.

Faydaları saymakla bitmeyecek olan bamyanın nasıl pişirileceği ile ilgili de bazı püf noktaları vardır. Çok faydalı ve etkili olan bamyanın yararları ile ilgili uzun bir liste hazırlamak da mümkündür.

1-Lif İçeriği: Lif açısından oldukça zengin olan bamya, özellikle de kilo vermek isteyenler için iyi bir diyet yiyeceğidir. Lif içeriğinin yüksek olması daha pek çok farklı fayda sağlamaktadır. Lif açısından zengin olması aynı zamanda mide ve bağırsak üzerinde de olumlu etkiler sağlamaktadır. Ayrıca bamyadaki lifler kan şekeri düzeyinin korunmasını ve ince bağırsakta emilimin düzenlenmesini sağlamaktadır. Lifleri sayesinde sindirim sıkıntılarını ortadan kaldıran bamya, ülserin iyileşmesinde ve bağırsak hastalıklarının tedavilerinde de oldukça yardımcı bir tedavi edicidir.

2-Cilt Sağlığı: Cilde iyi gelen bamya, sivilceleri önlerken pürüzsüz bir cilt yapısı oluşmasına da yardımcıdır. Düzenli olarak yenmesi ile birlikte cilt problemlerinde azalma sağlayan bamya, yaz sıcaklarında güneşin cilde zararlı etkiler sağlaması ile de mücadele etmektedir. Cilt kadar saçlara da faydalı olan bamya, yatay şekilde dilimlenip sümüksü olana kadar kaynatıldıktan sonra birkaç damla limon eklenerek son durulama suyu olarak kullanılmalıdır. Bu sayede saçlar daha parlak, bakımlı ve hacimli bir hal alacaktır. Kuru ve güçsüz saçlardan kurtulmanın alternatif yolu olmaktadır.

3-Toksin Atıcı: Bol lif içermesi nedeniyle pek çok derde deva olan ve oldukça faydalar içeren bamya, bu lifler sayesinde aynı zamanda da iyi bir toksin gidericidir. Çözünür ve çözünmez lifler içermesi sayesinde metabolik toksinleri yok ederek kalp hastalığı riskini azaltmakta, sindirimi düzenlemekte ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak sağlığa zararlarını ortadan kaldırmaktadır.

3-Bağışıklık Güçlendirici: Vücut direncini arttıran bamya, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı dirençli kılmaktadır. Ayrıca göz sağlığı için de önemli faydaları olması ile retinayı korumakta ve katarakt oluşmasını önemli ölçüde azaltmaktadır. Stres ve depresyona da iyi gelen bamya, sinir sistemine de koruyucu etkiler sağlamaktadır. Kan pıhtılaşma proteinlerini destekleyen bamya, kemik yapısını koruyarak güçlü kemikler oluşmasını sağlamaktadır.

4-Hamilelik Sorunları: Pek çok bitkiden farklı olarak hamile kadınların yemesinin oldukça faydalı olduğu bamya, hem anneye hem de bebeğe oldukça besleyici ve faydalı olmaktadır. Ayrıca hamile yüksek miktarda folat içermesi sayesinde gebe kalma problemlerini ortadan kaldırmakta ve gebe kalma sürecini hızlandırıp destek olmaktadır.

 Şaşırtıcı bir şekilde pek çok hastalığa iyi gelen bamya, faydalı besinler arasında yer almaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git