Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak, salgın ya da mevsimsel hastalıklardan korunmak için oldukça önemlidir.

Gribal enfeksiyonlardan korunmak ve savaş halinde olmak adına bağışıklık sistemini güçlendirmek için, aşı ve ilaç gibi yöntemlere başvurulabilir. Ancak tüm bunlardan önce bağışıklık sisteminin güçlenmesi için sağlıklı beslenmeye, sağlıklı yaşamaya dikkat etmeliyiz. Yani ilaçlara başvurmadan doğal yollardan bağışıklığımızı koruyabiliriz. İşte bu yollardan bazıları…

Meyve ve Sebze Tüketin
Özellikle kış mevsiminde meyve ve sebze tüketmek, bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Mevsim meyvelerinden C vitamini bakımından zengin olanların tüketilmesi, vücut direncini arttırır ve hastalıklara karşı korur.

Su tüketin
Günde en az iki litre su tüketilmelidir. Çünkü su; tükettiğimiz besinlerin hücrelerimize nüfus etmesine, bakterilerin etkisiz hale gelmesine ve atıkların boşatılmasına yardımcı olur. Su aynı zamanda, kanın hücrelere oksijen taşımasına da yardımcı olur. Tüm bunlar vücudumuzdaki bütün sistemlerin doğru şekilde çalışmasını sağladığı için, bağışıklık sistemi de kuvvetlenmiş olur.

Kötü Alışkanlıklardan Uzak Durun
Kafein, sigara, alkol ve paketlenmiş hazır gıdaların aşırı tüketimi, bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olur. Bunların yerine bitkisel çaylar, sebze ve meyve tüketimi ile bağışıklık sistemi desteklenebilir.

Uykunuzu Düzene Sokun
Uyku düzenine dikkat etmeyen ve az uyuyan kişiler, vücut dirençleri azaldığı için hastalıklara daha kolay yakalanırlar. Karaciğer, akciğer ve kasların sorunsuz çalışabilmeleri için, düzenli bir uyku şarttır.

Protein Ağırlıklı Besinler Tüketin
Bağışıklık sistemi, özellikle kış aylarında zayıflar. Bu sebeple enfeksiyonlardan korunmak için protein grubunda yer alan besinlerden tüketmek, vücut direncini destekleyecektir.

Gerekmedikçe Antibiyotik Kullanmayın
Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonların tedavi edilmesinde kullanılırlar. Ancak gereksiz yere kullanılmaları, vücudun antibiyotik direncini arttıracağından, gerçekten ihtiyaç duyulduğunda etki etmemelerine sebep olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git