B Vitamininin Cilde Etkileri

B Vitamininin Cilde Etkileri

Kendi içinde çeşitleri bulunan B vitamininin cilde inanılmaz etkileri bulunmaktadır. Daha sağlıklı bir cilt için beslenme alışkanlığınızda B vitaminlerini eksik etmeyerek cildiniz için de pek çok faydasından yararlanabilirsiniz. Kan dolaşımını hızlandıran B1 vitamini ile cildinize belirgin bir parlaklık ve canlılık kazandırabilir cildin mat görünümünü ortadan kaldırabilirsiniz. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda yüksek oranda görülebilecek B1 vitamini eksikliği yumurta sarısı ve kuru üzümle giderilebilir.

Vücudun ihtiyaç duyduğu nem oranının dengede kalmasını sağlayacak B3 vitamini ile cildinizde kırışık etkilerini gelecek yıllara taşırken B9 vitamini ile cilt hücrelerini yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca B12 vitaminini de günlük ihtiyacınız kadarını karşılayarak deri lezyonlarını önleyeceği gibi cildini nem tutma kapasitesini dengeleyebilecektir. Cildinizde beliren düzensiz beyaz lekeleri de önlemeye yardımcı olan B 12 vitamini cildi korumaya karşı bir kalkan olarak kullanılabilir.

Balık ve kırımız et B3 vitamini bakımından zenginken B9 vitamini yeşil yapraklı sebzelerde, badem, fıstık ve fındık gibi kuruyemişler de bolca bulunur. B 12 vitamini için ise süt, yoğurt, tavuk, peynir, sakatat gibi gıdaları tercih edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git