Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ayaklar gün içinde bütün yorgunluğu çeken ve bütün vücudun ağırlığını taşıyan en önemli faktörlerdir. Onların sağlığı da elbette yapılan işlere ya da giyilen ürünlere göre farklılık göstermektedir. Ayakların sağlıksız olması, tüm vücudun etkilenmesine de neden olmaktadır. Bu nedenle ayak sağlığının korunmasında en önemli faktör ayakkabı seçimidir. Ayakkabı seçerken dikkat edilmeyen tüm hususlar, zaman içinde ayakların sağlığını kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Bu nedenle de kişiler sağlıklı ayaklar için ayakkabı seçerken aşağıda yer alan faktörlere önem vermelidir.

 

Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabı seçerken mutlaka ayağın içinde rahat edebileceği ayakkabılara yönlenilmelidir. Parmakların birbirine yapıştığı ya da ayakların tamamen sıkıştığı ayakkabılar kemiklerin zarar görmesine ve ayağın deforme olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle öncelikle ayakların rahatlığı kontrol edilmelidir.

Ayakkabı seçimi yaparken parmakların tamamen ayakkabının burun kısmına dayanmaması gerekmektedir. Bu durum zaman içinde parmak uçlarında nasır ya da yaralanmalara neden olabilmektedir.

Ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör, ayakların hava alması ve terlememesidir. Terleten ayakkabılar zamanla koku yapmakta ve rahatsızlık vermektedir. Sürekli olarak terleyen ve hava almayan ayaklarda mantar oluşumu da kaçınılmaz olmaktadır.

Kadınlar için bir diğer önemli faktör ise topuklu ayakkabıdır. Topuklu ayakkabılar zaman içinde ayak yapısının bozulmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle çok yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınılmalı, ortopedik ürünler tercih edilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git