Aşk ve Erotizme Dair Bilimsel Gerçekler

Aşk ve Erotizme Dair Bilimsel Gerçekler

Gerçekçi olursak hayatında bir kez bile olsa birine karşı kontrol edemediği hislere sahip olmayan birisi yoktur. Özlemenin, sevmenin, tutku duymanın sonunda yapılan hareketlerin kökenine bilimsel gerçeklerle inmenin detayları neler olabilir?

Kontrolsüzlük: Erotizm
Adrenalin, böbrek üstü bezlerinden salgılanan bir stres hormonu olarak çok farklıdır. Genelde korku ve heyecan anlarında ortaya çıkar. İnsanlar bu anları ise genellikle “midemde kelebekler uçuşuyor” şeklinde tanımlıyor. Ayrıca, Adrenalin acı hissini azaltmaktadır.

Freud ve Çocukluğumuz
Freud pek çok teorisinde olduğu gibi öpüşme konusunda da hemen çocukluğumuza iniyor ve bebekliğimizde nasıl annemizin memesini emme içgüdümüz normal olarak var ise yetişkinliğimizde de öpüşmek olayının bizim için bir arzu ve ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Aşk ve Antidepresan Etkisi
Bilindiği üzere aşık olmanın sonucunda pek çok hormon devreye giriyor. Vücutta adrenalin, dopamin ve diğer pek çok hormon salgılanırken antidepresanların yarattığı etkiye benzer bir sonuç yaratabiliyor. Vücudun ürettiği bu hormonlar, uyuşturucu etkisi göstermektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git