Aşk Hakkında 5 İlginç Psikolojik Bilgi

Aşk Hakkında 5 İlginç Psikolojik Bilgi

Aşık olmak konusu da türlü aforizmalardan ziyade psikolojik tespitlerin günümüzde daha isabetli olduğu açıkça ortadadır. Aşık olunca bedeninizde ve ruhunuzda neler olduğunu, aşık olurken nasıl dengelerin değiştiğini merak ediyorsanız 10 psikolojik bulguyu okumalısınız.

Bir Kişiyi 4 Dakikada Beğeniyoruz
Birisini etkilemek için 4 dakika süreniz olduğunu biliyor musunuz? Psikolojik araştırmalar sonucunda 4 dakikada karşımızdaki insanın ses tonu, vücut dili ve duruşu ilk izlenim sırasında önem taşıyor ve kararları etkiliyor.

Birbirini Seven İki Kişi, Birbirlerinin Gözlerine Bakınca Kalp Atışları Uyuşuyor
Psikolojik araştırmalar sonucunda aşık çiftlerde gözlemlenen örnekte ise birbirlerinin gözlerine 3 dakika bakan çiftlerin kalp atışları senkronize olmaktadır.

Sevdiğiniz Kişinin Fotoğrafına Bakmak Bile Ağrılarınızı Azaltabiliyor
Araştırmalar sonucunda sevdiği kişilerle yaşayan insanların hastalıklardan daha hızlı bir şekilde kurtulduğunu gösterirken ayrıca hastanelerde sevdiği insanlar yanında olmasa bile onların fotoğraflarına bakan hastaların da ağrılı süreçler sırasında daha çabuk iyileştiğini göstermektedir.

‘Karındaki Kelebekler’ Deyimi Aslında Gerçek Oluyor
Aşık olduğunuzda karnınızı karıştıran o kelebekleri aslında bilirsiniz. Bu tepkiyi yaşamamıza sebep olan adrenalin hormonu fazla salgılandığında, kalbimizde de kelebekleri hissederiz.

Aşık Olmanın Vücuda Etkisi Kokaine Benziyor
Psikolojik araştırmalara göre insan aşık olunca beyinde tam 12 bölgede aşırı mutluluk salgılayan çeşitli kimyasallar ve hormonlar harekete geçiyor. Bu da aslında bir doz kokain almaya benzer etkiler yaratıyor.

Aşk Hakkında 5 İlginç Psikolojik Bilgi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. webmaster dedi ki:

    Yaklaşık 10-15 yıl önce, ilk 5 sn içinde beğeninin oluştuğu bilgisini okumuştum ve mantıklı gelmişti.

Sayfa başına git